Dzisiaj opowiemy Wam o bardzo ciekawym projekcie – Etnozagadki – jak poznać własną małą ojczyznę?
Podobnie jak 5 zmysłów, Etnozagadki to społeczny projekt dedykowany osobom z niepełnosprawnościami, mający na celu dotarcie z działaniami kulturalnymi do grup wykluczonych zamieszkujących małe miejscowości Wielkopolski. W tym roku zorganizowaliśmy cztery cykle spotkań, które miały formę zajęć etnograficznych, fotograficznych, historycznych, muzycznych, rodzinnych spotkań, zabaw i gier terenowych. Uczestnikami warsztatów były osoby z niepełnosprawnościami oraz ich rodziny i bliscy. Ich spotkania i wspólna praca stały się fundamentem dla budowania poczucia tożsamości kulturowej. Istotną rolę odegrały także praca z własnym wizerunkiem, ciałem, głosem oraz analiza historii najbliższego otoczenia.
W tym roku ośrodki, które wzięły udział w projekcie to: Goślińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych WTZ w Murowanej Goślinie, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu, Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „RAZEM” w Drzązgowie, Zespół Szkół Specjalnych nr 109 w Kiekrzu oraz klub seniora w Kiekrzu, Stowarzyszenie „Amikus” w Poznaniu.
Zajęcia poprowadzili m.in. Grzegorz Dembiński, Katarzyna Węglicka, Patryk Lichota, Marek Lapis i Michał Sita.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019 oraz środków Miasta Poznania.