Wojciech Jeliński

Wojciech Jeliński

ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dr Macieja Łakomego oraz prestiżową uczelnię Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie w klasie długoletniego puzonisty Filharmoników Berlińskich, profesora Christharda Gösslinga. W 2016 roku został stypendystą Orchester Akademie Der Berliner Philharmoniker           w klasie prof. Olafa Otta. Wojciech Jeliński ma na swoim koncie liczne koncerty na prestiżowych festiwalach i koncertach w kraju (m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień,  Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, koncertu laureatów Konkursu Muzyki XX i XXI wieku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im.                         W. Lutosławskiego w Warszawie, koncertu Witold Szalonek in memoriam              w Katowicach organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne) oraz na arenie międzynarodowej (m.in. w Czechach-Gramodeska w Pradze i Brnie,                w Niemczech- Mikromusik – Festival experimenteller musik und sound art              w Berlinie, Wittener Tage für neue Kammermusik, w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie czy w Hoschschule für Musik und Theater w Rostoku, Austrii-Marathon V-Festival for young contemporary music w Wiedniu,  Estonii-Estonian Music Days w Tallinie).

Współpracował z takimi orkiestrami i zespołami jak: Berliner Philharmoniker, Staatstheater Cottbus, Filharmonią Poznańską im. T. Szeligowskiego, Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu, Filharmonią Gorzowską, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Collegium F, l’Autumno, TrombQuartet, Sepia Ensemble, Ensemble Mini, Animatic, Spółdzielnia Muzyczna, Respiro d’Arte, Polish Brass Trio,  Ensemble Mosaik, Ensemble Apparat, Ensemblekollektiv Berlin.

Wojciech Jeliński został zakwalifikowany do jednego z najważniejszych konkursów muzycznych na świecie-ARD Music Competition 2015 i został ćwierćfinalistą tego konkursu. Do istotnych osiągnięć w jego karierze należy także zdobycie wyróżnienia w konkursie International Interpretative Wind Instruments Competiition w Brnie w 2013 roku, wyróżnienie na IX Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach w 2012 roku, II Nagroda na VIII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Etiuda 2011 w Szczecinie czy III Nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Wojciech Jeliński jest asystentem w Katedrze Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Artysta specjalizuje się
w wykonywaniu muzyki XX i XXI wieku, prawykonuje utwory współczesnych kompozytorów m.in. Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Artura Kroschela, Zbigniewa Kozuba, Reinharda Kargera. Mimo młodego wieku na swoim koncie ma już kilka wydań płytowych i wykonań utworów jako solista z orkiestrą m.in.                                 z towarzyszeniem Filharmonii Dolnosląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestry Tutta Forza z Gdańska, Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego z Poznania czy Norddeutsche Philharmonie Rostock.