Paulina Skorupska

Paulina Skorupska

teatrolożka, animatorka kultury, dramaturżka, pedagożka teatru, kuratorka działań społeczno-artystycznych. Ukończyła wiedzę o teatrze oraz kulturoznawstwo (UAM), a także studia podyplomowe z psychologii społecznej (USWPS). Studiuje psychologię na Uniwersytecie SWPS. Na USWPS brała również udział w szkoleniach z zakresu arteterapii i coachingu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W latach 2008-2015 była związana z Teatrem Ósmego Dnia, gdzie realizowała projekty społeczno-artystyczne oraz współtworzyła scenariusze przedstawień dokumentalnych (m.in. z udziałem więźniów, mieszkańców opuszczanych dzielnic i pracowników upadających zakładów pracy). W latach 2014-2019 wspólnie z Agatą Podemską realizowała projekt Performanse wspólne adresowany do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – przede wszystkim osób z niepełnosprawnościami. W Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM współtworzyła specjalizację Teatr społeczności lokalnych na kierunku Wiedza o teatrze. Jako dramaturżka współpracowała m.in. z Mają Kleczewską, Grażyną Kanią, Weroniką Fibich, Ewą Wójciak, Katarzyną Stoparczyk.

Od 2016 r. jest konsultantką programową Teatru Polskiego w Poznaniu. Od 2016 r. jako kuratorka współpracuje z wielkopolskim Projektem 5 zmysłów dedykowanym osobom z niepełnosprawnościami. Wraz z Zuzanną Głowacką prowadzi Pracownię: Chcemy całego życia!, która realizuje działania twórcze z udziałem osób z niepełnosprawnościami. W ramach działalności Pracowni powstał m.in. film pt. „Chcemy całego życia!”, który otrzymał Nagrodę Główną oraz Nagrodę Publiczności V Festiwalu Filmów nieCodziennych.