O projekcie

 

Projekt 5 zmysłów dedykowany osobom z niepełnosprawnościami, gości w Wielkopolsce od dziewięciu lat. Co roku w trzydziestu miejscowościach na terenie całego województwa odbywa się ponad 600 godzin tematycznych warsztatów, których głównym zadaniem jest szerzenie dostępu do wydarzeń kulturalnych. Zaproszeni przez nas artyści prowadzą zajęcia dotyczące m.in. takich dziedzin jak: fotografia, film, reportaż, muzyka i teatr. Podczas warsztatów starają się rozmawiać z uczestnikami na ważne i aktualne tematy, rozbudzają w nich pasję i ciekawość, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Od lat podejmujemy kluczowe tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnościami. Pojęcia takie jak dyskryminacja, nietolerancja czy tabuizacja ani nam, ani uczestnikom warsztatów nie są obce. W dziewiątej edycji 5 zmysłów warsztaty artystyczne poświęcone będą rozmowom o)przyszłości. Odwiedzimy 21 wielkopolskich ośrodków terapii zajęciowej, gdzie będziemy snuć wizje przyszłości: fantazjować, tworzyć utopijne lub futurystyczne światy, a może nawet krytykować panujące współcześnie normy społecznych.

Jaka czeka mnie przyszłość? Czy uda nam się ocalić przyrodę? Czy będę kiedyś czuć się w świecie jak ryba w wodzie? Czy dostanę szansę? Czy każdy będzie się starał rozjaśniać życie innych? Czy przestanę czuć się inna? Czy spełni się moje marzenie o domu wśród koron drzew? Czy uratujemy Ziemię? Czy nie zużyjemy całej wody? Czy w przyszłości będę przemierzać górskie szlaki i zdobywać szczyty? Czy będę spacerować po plażach z flamingami? Czy zdążę poznać Europę? Czy ją namaluję? Czy nikt z nikogo nie będzie śmiał się nieżyczliwie? Czy nie znikną pory roku? Co zapamiętam? Kto mnie zapamięta? 

Podczas projektu 5 zmysłów pytamy o)przyszłość.

Dla mediów

Sekcja „Dla mediów” jest przeznaczona dla dziennikarzy zainteresowanych działalnością Projektu 5 zmysłów.
Znajdą tutaj Państwo materiały informacyjne oraz zdjęcia i materiały graficzne.

Kontakt:
agnieszka@5zmyslow.pl

LINKI:  LOGO LOGO LOGO LOGO LOGO

Wydawnictwo

Wydawnictwo 5 zmysłów to broszura edukacyjna wydawana co roku jako podsumowanie projektu. Każda edycja to kolejna książeczka wypełniona fotografiami Marka Lapisa, tekstami i rysunkami stworzonymi przez uczestników warsztatów, a także scenariuszami warsztatów i artykułami na temat dobrych praktyk edukacyjnych. Wszystkie dostępne są do pobrania na stronie projektu 5 zmysłów. Zapraszamy do wolnej lektury!

Mecenat

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Wojewody Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.