Historia plakatu Magdy i jej syna Mikołaja.

Home / Historia plakatu Magdy i jej syna Mikołaja.
Historia plakatu Magdy i jej syna Mikołaja.
Historia plakatu Magdy i jej syna Mikołaja.
Historia plakatu Magdy i jej syna Mikołaja.
Historia plakatu Magdy i jej syna Mikołaja.

5 zmysłów.oWolności 2018

Wolność to zagadnienie będące wyzwaniem dla każdego rodzica dziecka z problemami rozwojowymi. Temat wolności eksploruję na co dzień jako mama Miko, chłopca z zespołem Aspergera. Dostrzegam tu pewien dysonans, gdyż jako rodzic z jednej strony sama ograniczam wolność (pomagając dziecku w rozwoju, dbając o jego potrzeby kontaktu, więzi, bezpieczeństwa), z drugiej staram się wychować dziecko ku wolności, rozumianej jako „wolność do”, nie zaś jako „wolność od” – samodzielne i spełnione. Na ile rodzic ograniczający swoją wolność może nauczyć dziecko wolności wewnętrznej? Znalezienie balansu między wolnością rodzica i dziecka bywa trudne.

Miko myśli wizualnie. Obraz stanowi dla niego formę komunikowania o emocjach, trudnych sytuacjach i potrzebach. Dla niego wolnością jest możliwość rysowania, tworzenia makiet czy papierowych modeli do składania. Jest przekonany, że w przyszłości będzie producentem samochodów własnej marki Mini-Sipi.

Plakat wykonany przez Kajetana Hajkowicza odnosi się do wewnętrznej wolności mojej i Miko. Kilka lat temu namalowałam obraz intuicyjny pod tytułem „Wolność”, w którym zawarłam swoje doświadczenia z morskiego rejsu żaglowcem – wyjście na bukszpryt, by ściągnąć żagle, walkę z wielką tkaniną w łopocie, z falami. Paradoksalnie w trudnych sztormowych momentach, gdy stałam się częścią natury, byłam zespolona z rytmem fal, wiatru i żaglowca, czułam się wolna. Być może to doświadczenie pomogło mi znosić sztormy i zawieruchy niełatwego macierzyństwa.

Dla Miko pojęcie wolności jest abstrakcyjne. Zapytany jednak, bez czego byłby nieszczęśliwy i nie-wolny, odpowiedział, że bez rysowania. W ten sposób wyraża siebie, to jest jego przestrzeń wolności.

Magda Garczarczyk