Przypominamy, że konferencja rozpocznie się już jutro o 10.00 w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu. Rejestracja uczestników rozpocznie się od 9.30.
Tymczasem poznajcie panelistki i panelistów, którzy wystąpią w dyskusji:
Call to action! O zaangażowaniu artystów.
Paulina Skorupska
teatrolożka, animatorka kultury, dramaturżka, pedagożka teatru, kuratorka projektów społeczno-artystycznych. Ukończyła wiedzę o teatrze oraz kulturoznawstwo (UAM), a także studia podyplomowe psychologii społecznej (USWPS). Studiuje psychologię na Uniwersytecie SWPS. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2008-2015 była związana z Teatrem Ósmego Dnia, gdzie realizowała działania społeczno-artystyczne oraz współtworzyła scenariusze przedstawień dokumentalnych. W latach 2014-2019 wspólnie z Agatą Podemską realizowała projekt „Performanse wspólne” adresowany do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym – przede wszystkim do osób z niepełnosprawnościami. Od 2016 r. jest konsultantką programową Teatru Polskiego w Poznaniu. Od 2016 r. jako kuratorka współpracuje z wielkopolskim Projektem 5 zmysłów. Od 2018 r. wraz z Zuzanną Głowacką prowadzi Pracownię: Chcemy całego życia!, która realizuje działania twórcze z udziałem osób z niepełnosprawnościami.
Justyna Tomczak-Boczko
matka, żona, filolożka, językoznawczyni, politolożka, doktorantka UAM. Od ponad dwudziestu lat (z przerwami) związana z polskimi i meksykańskimi teatrami offowymi. Współautorka i autorka wielu spektakli granych w Polsce i za granicą. Te doświadczenia wykorzystała podczas pracy nad monodramem Całe życie w dresach, w którym opowiada z dużą dozą czarnego humoru o swoim wyjątkowym macierzyństwie. Jej synek Jeremi urodził się zakażony wirusem cytomegalii w wyniku czego jest niepełnosprawny i całkowicie zależny. Podczas zeszłorocznego strajku RON w Sejmie zainicjowała z sukcesem protesty w Poznaniu.
Małgorzta Szaefer
Kuratorka, badaczka outsider art/ brut now. Dyrektorka Galerii TAK w Poznaniu, członkini zarządu European Outsider Art Association, prezeska Lue Lu Foundation/brut now. Tworzy międzynarodowe projekty, prowadzi badania z zakresu współczesnego brut now, ze szczególnym uwzględnieniem procesualności i destrukcji w „konceptualnym brut now”. Organizowała pierwsze wystawy polskiego outsider art w Europie, m.in. w art)&(marges museum w Brukseli czy Creation Franche Museum w Begles/Bordeaux. Promuje polskich outsiderów w ramach Outsider Art Fair w Paryżu czy Supermarket Independent Art Fair w Sztokholmie. Kuratorowała wystawy uznanych outsiderów m.in: Zdenka Koska, Lubosa Plnyego, Josefa Hofera, Miroslava Tichyego, Daniela Johnstona. Obecnie pracuje nad projektem Atom Wszechświata / brut now w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2012 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego za międzynarodowy projekt Timelessness_art brut/outsider art. W 2011 roku jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowała międzynarodowy projekt Mr Raven, My Love Bird.
Lech Raczak
Reżyser, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych, teatrolog. Współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia (1964), a w latach 70. i 80. kierownik artystyczny i reżyser wszystkich jego przedstawień.
W latach 1995-98 dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, od 1993 do 2012 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta” w Poznaniu. Współpracował i współpracuje z niezależnymi zespołami w Polsce i we Włoszech. Pracuje również w teatrach dramatycznych. Wyreżyserował ok. 70 przedstawień, jest autorem scenariuszy większości z nich. Jego teksty teatrologiczne publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W roku 2012 ukazała się trzytomowa edycja Pism teatralnych. Jest laureatem m.in. Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2018).
Wojciech Retz
Pedagog, animator kultury, terapeuta, autor, koordynator i instruktor kilkudziesięciu projektów artystyczno-terapeutycznych i turystyczno-terapeutycznych. Założyciel oraz stały członek grupy rockowej „Na Górze” w skład której wchodzą m.in. osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Autor muzyki i tekstów. Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Na Górze, terapeuta w Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie. W 2004 r. nominowany do nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za twórczość dla dzieci i młodzieży „Sztuka młodym”. W 2013 r. został laureatem Nagrody Fundacji Kultury Polskiej i Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM za „budowanie społeczeństwa obywatelskiego w dziedzinie kultury”, przyznawanej przez Radę Filii Fundacji w Poznaniu. Autor artykułów w czasopiśmie teatralnym „Scena” oraz współautor prac zbiorowych poświęconych terapii poprzez sztukę.